Много хора мислят, че Лапландия е самостоятелна държава. Сигурно заради духа, който носи. Или пък защото Дядо Коледа живее там. Всъщност Лапландия е област на Финландия. Не най-населената, но най-голямата и почти цялата зад Северния полярен кръг. И това, че през зимата тук има месеци, в които слънцето не се показва, не означава, че животът замира. Напротив. Това е най-веселото време, пълно с туристи и омайващо с коледното си настроение.
Столицата на област Лапландия е Рованиеми. Градът е разположен точно на Полярния кръг и е административен, културен и туристически център с население около 35 000 души. Един от тях е Добрият старец. Всъщност тук обясняват, че Дядо Коледа живее в отдалечената планина Корватунтури. Буквало преведено, името на планината е Ухо. Затова децата във Финландия вярват, че той може да чуе желанията им. За да е по-близо до малчуганите обаче, Дядо Коледа е слязъл малко по на юг и се е установил на Полярния кръг.
Атмосферата в селището му може да ви пренесе в коледното време, дори и да го посетите през август. Отвсякъде се чуват коледни песни. Пълно е с хора. А пощенската станция работи на пълни обороти. Ако сте решили да пратите картичка оттук, внимавайте в коя точно пощенска кутия ще я пуснете. Картичките, сложени в жълтата, се изпращат веднага, а пуснатите в червената, се събират и се изпращат точно за Коледа. Естествено със специалното клеймо на Дядо Коледа. Всяко година в Лапландия пристигат все повече и повече детски писма. През 2004 г. те са били 500 000. Казват, че е достатъчно в полето за получател да пише "Лапландия, Дядо Коледа" и писмото ще бъде доставено. От пощенската станция пък обясняват, че ако писмото не е просто изреждане на коледни желания, а написано като за приятел, Дядо Коледа отговаря. Пликовете от детските писма се продават и парите отиват в сметка на УНИЦЕФ.
Самият Дядо Коледа е на разположение всеки ден от годината. Той приема в офиса си - пещера. По стените на коридора, който води към него, са закачени снимки на президенти, актьори и други известни личности, приседнали до Дядо Коледа. По рафтовете в кабинета му пък са подредени огромни книги, в които са записани пакостите и добрите дела на всички деца по света. Или поне така разказва Дядото. За спомен оттук можете да отнесете снимка с Добрия старец, която ще ви направи джудже.
Фермите за елени са нещо съвсем друго. Статистиката показва, че в Лапландия живеят повече елени, отколкото хора. Те са полудомашни животни, което означава, че всеки елен си има собственик и е маркиран. От друга страна обаче, животните се скитат свободни. Във фермите се прибират само през най-студените зимни дни, когато не могат да намерят нищо за ядене в природата. Затова не е изключено както си вечеряте например през прозореца да надникне някой любопитен елен. Те не са опасни и срещата с тях винаги е приятна.
Всеки, преминал Полярния кръг, трябва да бъде "кръстен", обясняват местните хора. Във фермата Напапиирин, недалеч от Рованиеми, кръщенето се прави в иглу. Всеки гост получава рога, нарисувани с въглен върху челото си, за да е здрав, и прах от еленови рога. За него казват, че действа като виагра. След това трябва да опита дали може с ласо да хване някой от елените. За улеснение и на гостите, и на елените ласото се хвърля по пън, на който са сложени чифт рога. После естествено получавате сертификат, че сте минали Полярния кръг.
Елените всъщност се отглеждат не за друго, а заради месото и кожата им. Месото им има специфичен вкус, който не всеки чужденец харесва, но хората тук редовно похапват. В Лапландия, както в цяла Финландия, ще ви гостят със сьомга, приготвена по най-различни начини, и с пай с горски плодове. За Коледа пък ще ви направят сладки с канела.
В Рованиеми има още едно място, което не е за пропускане - музеят "Арктикум". Тук ще научите всичко за Лапландия и полярните области. Ще видите животинските видове, които се срещат тук, и ще чуете песните на саами - коренното население на Лапландия. За него ще научите най-много в специализирания музей в Инари, но за целта трябва да "се качите" още на север.
Ако имате късмет, докато сте в Лапландия, ще видите и Северното сияние - естествено светлинно шоу. То се появява в 200 нощи годишно, но за съжаление не може да се наблюдава, когато е облачно. Играта на формите и цветовете му трудно се описва с думи. Просто трябва да се види. В Рованиеми разказват, че най-запалени по Северното сияние са японците. Те дори имат специален софтуер на мобилните си телефони, който ги кара да звънят и да ги будят, когато сиянието се появи. Когато видят Северното сияние, ескимосите вярват, че духовете играят на топка с череп на морж. Викингите пък вярвали, че духовете отвеждат мъртвите в царството на изобилието.
Тръгнете ли за Лапландия, не забравяйте, че от декември до февруари минималната температура тук пада до минус 20 градуса. Но пък почти навсякъде може да наемете ски-екипировка.
Разбира се, цялата област е пълна с хотелчета и хижи, където може да пренощувате. Излишно е да споменаваме, че щом сте във Финландия, сауната е задължителна.
А ако сте любител на зимните спортове като ски и надпревара с кучешки впряг, тук няма да ви разочароват.
0 коментара:
Публикуване на коментар